im. Bronisława Czecha w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie jest uczelnią wyższą o pełnych prawach akademickich (z prawami do doktoryzowania i habilitowania), cenionym ośrodkiem badań i dydaktyki w dziedzinie szeroko pojętych nauk o kulturze fizycznej (w tym w zakresie: wychowania fizycznego, sportu, terapii zajęciowej, fizjoterapii oraz turystyki i rekreacji). AWF Kraków regularnie znajduje się w czołówce rankingów najlepszych polskich szkól wyższych, niejednokrotnie zwyciężając w kategoriach poszczególnych kierunków studiów. Aktualnie może się pochwalić pierwszą lokatą w rankingu szkół wyższych kształcących na kierunkach turystycznych. Daje to obraz czołowej w Polsce uczelni, realizującej badania naukowe oraz kształcącej studentów w sposób profesjonalny, efektywny i nowoczesny.
W ramach AWF Kraków funkcjonują trzy wydziały: Wychowania Fizycznego i Sportu (WWFiZ), Turystyki i Rekreacji (WTiR) oraz Rehabilitacji Ruchowej (WRR) oraz 9 Instytutów, po 3 na każdym Wydziale:
Uczelnia zatrudnia około 550 pracowników etatowych. W gronie 348 nauczycieli akademickich jest ponad 50 tzw. samodzielnych pracowników naukowo-dydaktycznych (profesorów tytularnych i profesorów uczelnianych). Na trzech Wydziałach kształci się na studiach dziennych, wieczorowych i zaocznych w ramach 9 kierunków studiów i specjalności łącznie około 4500 studentów, nie licząc kilkuset słuchaczy studiów podyplomowych oraz studentów studiów doktoranckich oraz nowo powołanej Szkoły Doktorskiej. Są to następujące kierunki studiów:
W Polskim Klastrze MICE – Przemysłu Spotkań i wydarzeń Akademia reprezentowana jest przede wszystkim przez Instytut Przedsiębiorczości i Zarządzania (IPiZ), który w imieniu władz Uczelni uczestniczy w bieżących działaniach Klastra. Instytut stanowi poliwalentną jednostkę naukowo-dydaktyczną, skupiającą specjalistów z dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu (w tym zwłaszcza nauk o kulturze fizycznej) oraz nauk społecznych (m.in. prawo, ekonomia, geografia społeczno-ekonomiczna, statystyka i informatyka, zarządzanie i marketing). Oprócz dydaktyki akademickiej realizowanej przez pracowników Instytutu na wszystkich kierunkach studiów realizowanych w AWF (w tym na „flagowych” specjalnościach IPiZ, związanych z turystyką oraz sektorem MICE, czyli realizowanej na pierwszym stopniu studiów specjalności zawodowej „E-turystyka” oraz realizowanej na studiach magisterskich specjalności „Zarządzanie Biznesem Turystycznym”), w zakresie działalności IPiZ wskazać można także:
Akademia Wychowania Fizycznego oraz Instytut Przedsiębiorczości i Zarządzania wnoszą do działalności Polskiego Klastra MICE wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników oraz studentów, która praktyczny wyraz znajduje w: